חיסכון לילדים לטווח ארוך – בצורה הבטוחה ביותרחיסכון לילדים לטווח ארוך – בצורה הבטוחה ביותר

מרגע שאנשים צעירים הופכים להורים חייהם מתמלאים בעושר של חוויות רגשיות עזות, מצד אחד, ובאחריות כבדה ודאגות ארוכות טווח, מצד שני. הנושא הכלכלי הוא אחת הסוגיות המטרידות הן בהווה, במציאות המשפחתית החדשה, והן בטווח הרחוק, במחשבה על העתיד.
כהורים, חשוב לנו להבטיח לילדינו את כל צורכיהם, ומעבר לכך, להעניק להם חיים בטוחים של שפע חומרי, רוחני ותרבותי.

הבעיה היא שבמציאות הכלכלית הנוכחית, ההולכת ומחריפה,עם עליית יוקר המחייה, הדיור והמסים, משפחות רבות מתקשות להסתדר עם המשכורת החודשית, ולא תמיד מצליחות "לגמור את החודש", לא כל שכן, לחסוך לעתיד. סקטורים מקצועיים רבים, סובלים מחוסר יציבות תעסוקתי ומחוסר וודאות לגבי העתיד הכלכלי והיכולות הכלכליות של המשפחה. נוסף על כך, בעקבות העלייה בתוחלת החיים, וחוסר וודאות לגבי עתידו של החיסכון הפנסיוני, נוצר צורך של ההורים לדאוג לחיסכון לגיל הפרישה, ולשנים הבאות, שעשויות להיות ארוכות.

מהן המטרות והסכומים הממוצעים לחיסכון לילדים לטווח ארוך?

חשוב כי השאיפה לחסוך ולסייע לילדים כשיתבגרו, תהיה מגובה בהבנת המטרות לשמן נפתח החיסכון, והעלויות של ההוצאות הצפויות בעתיד. מובן שלכל משפחה יש הכנסה אחרת, עזרה בסדרי גודל אחרים מהסבים והסבתות, ונתוני פתיחה שונים באופן כללי, אך עם זאת, ניתן להתייחס למשפחה הממוצעת ולנורמות המקובלות בארץ. קיימות מספר תחנות אופייניות בחייהם של צעירים בישראל, בהן נדרש, ברוב המקרים סיוע כלכלי מההורים:
• הטיול של אחרי הצבא – צעירים רבים נוהגים לעבוד לאחר שחרורם, ולחסוך בעצמם עבור טיול זה, ובמקרה כזה ההורים מוסיפים סכום כלשהו כמתנה, או לא מצופים להשתתף בכלל. במידה וההורים בוחרים לממן את הטיול, סדר הגודל של ההוצאה יהיה בין 10,000 ל- 20,000 ש"ח
• לימודים אקדמיים – גם כאן, יש הורים שרק מסייעים וחולקים בנטל עם הילדים, אך בכל הנוגע ללימודים, נהוג בארץ כי המימון יעשה על ידי ההורים. סדר גודל של ההוצאה יהיה, בין 36,000 ל-86,000 . על זה תוסיפו תשלום למעונות, או שכר דירה, ואם מדובר בלימודים במוסד מוכר בחו"ל, השמיים הם הגבול.
• חתונה – כל צד מביא מה שהוא יכול, או שמסכמים על סכום זהה להורי החתן והכלה. סכום המינימום יעמוד לרוב על 20,000 ש"ח, וגם כאן הגבול הוא השמיים
• דירה – הגענו לנקודה הכאובה, שכן בעבר, סכום התחלתי של 150,000 יכול היה להספיק לזוג צעיר כדי לרכוש דירה. היום, המינימום הוא 300, 400 אלף ש"ח, סכומים גבוהים מאוד, שבספק עם דור ההורים של היום יוכל לעמוד בהם.

באיזה אפיק כדאי להשקיע כשמדובר בחיסכון ארוך טווח לילדים?

מאחר וניתן לראות כי מדובר בסכומים גבוהים מאוד, מומלץ להתחיל בהפרשות לחיסכון, כמה שיותר מוקדם. במקרה כזה, גם הפרשות קטנות בכל חודש, למשך תקופה של כ- 20 שנים למשל, יצטברו לסכום משמעותי. במידה ואין ביכולתה של המשפחה להפריש כלל לחיסכון, כדאי לנצל את הקצבה המתקבלת מהביטוח הלאומי למטרה זו.
חיסכון לטווח ארוך באחד הבנקים הגדולים: סיכון אפסי, אבל כך גם הריבית, ותחנות היציאה רחוקות ומוגבלות.
חיסכון באמצעות קרן נאמנות: אפשרות לקבלת תשואה גבוהה בטווח ארוך, אבל דרך זו מצריכה ידע ויכולת בניהול תיק השקעות.
חיסכון לטווח ארוך בקרן השתלמות: זו היא הדרך הטובה ביותר כיום לחיסכון לטווח בינוני, אך גם לטווח ארוך יותר. אפיק חיסכון זה הוא היחיד שפטור ממס, וכספי הקרן הופכים לנזילים לאחר שש שנים.

כפי שיודע כל תלמיד לכלכלה ולמימון, ככל שהסיכון גדול יותר, כך גדלה גם הריבית, ולהפך, ככל שההשקעה יותר סולידית ויציבה, כך תהיה הריבית נמוכה. על ההורים לבחור במסלול חיסכון לילדים לטווח ארוך על פי מידת הסיכון המקובל עליהם, ההתמצאות שלהם בשוק ההון, המסים והעמלות, שעל גובהן ניתן ואף רצוי להתמקח.

 

שתף את הפוסט

חיסכון לילדים לטווח ארוך – בצורה הבטוחה ביותר

חיסכון לילדים לטווח ארוך – בצורה הבטוחה ביותר

חיסכון לילדים לטווח ארוך – בצורה הבטוחה ביותר