חיסכון לילדים – החיסכון המשתלםחיסכון לילדים – החיסכון המשתלם

אחת המשימות החשובות ביותר שלנו בתור הורים, היא לדאוג לעתידם של ילדינו. במהלך חייו של אדם ישנן כמה תחנות משמעותיות בהן הוא נזקק לעזרה כלכלית ולסכומי כסף גדולים, אותם, לרוב, הוא לא יצליח לחסוך בעצמו, עד לאותה נקודה. בניגוד ל"טיול הגדול של אחרי הצבא”, אותו מממנים מרבית הצעירים בעצמם, באמצעות עבודה אינטנסיבית, הוצאות אחרות, כמו לימודים אקדמיים, חתונה, קניית דירה, רכב וכדומה, מצריכות סיוע כלכלי. לשם כך קיימות תכניות חיסכון לילדים.

מטרתה של התכנית היא לצבור לאורך שנים סכומי כסף קטנים כדי שבבוא היום, תהיה ביד ההורים האפשרות לסייע לילדיהם.
קיימים סוגים שונים של תכניות אלו וכדאי לבחור מבניהן באופן מושכל, בכל מקרה, יש לוודא שיש תחנות יציאה פטורות מקנסות, כדי שבמידת הצורך, תוכלו להעביר את החיסכון לתכנית אחרת שבה תקבלו תנאים טובים יותר. בטווח הארוך, גם שינויים שנראים קטנים עשויים להיות משמעותיים.

חיסכון באמצעות הבנקים השונים

כל הבנקים היום מציעים חסכונות. מרבית הבנקים מציעים מסלולים סטנדרטיים, שמתאפיינים ביציבות מצד אחד, ותשואה נמוכה מאוד מצד שני. לדוגמה, בנק לאומי מציעה חיסכון לתקופה של 13 שנים, צמוד למדד, בריבית של חצי אחוז.
בנק פועלים מציע את "דן חסכן", בהן הריבית השנתית תעמוד על פחות מאחוז אחד.
בבנק דיסקונט תקבלו הצעה לחיסכון לתקופה של 15 שנה, צמוד למדד ובריבית של אחוז וחצי.

קופת גמל

מאז הרפורמה על קופות הגמל בשנת 2006, התפיסה הרווחת היא, כי קופות גמל אינן מתאימות לחיסכון עבור הילדים. אולם בתנאים מסוימים, גם כיום, התוכנית עשויה להיות כדאית. אמנם תקופת החיסכון כיום היא לטווח ארוך מ-15 שנים שהיו נהוגות בעבר ולמעשה הפך להיות חיסכון פנסיוני, אבל הסכומים שיצטברו יהיו גדולים ומשתלמים יותר מאמצעים אחרים בזכות פטור ממס רווחי הון. עכשיו, כשזוגות צעירים רבים, הם כבר לא צעירים, ויש סיכוי סביר שכשילדיהם יהיו בשנות ה-20 שלהם , ההורים יהיו בשנות ה-60 , תכנית חיסכון זו היא לא מופרחת ועשויה להשתלם.

חיסכון באמצעות חברות הביטוח

כיום, ניתן לפתוח באמצעות חברות הביטוח השונות, חיסכון המשלב גם פוליסת ביטוח. המטרה בתכנית המשולבת היא, להבטיח את המשך צבירת הסכומים, גם אם, חס וחלילה, קורה משהו וההורים לא יכולים להמשיך ולשלם. מצב זה עשוי להתרחש במקרה של אבדן כושר עבודה, מחלה קשה, או חמור יותר, מוות. כשתכנית מבוטחת. חברת הביטוח היא זו שתמשיך להפריש את הסכומים מדי חודש, עד לסיום תקופת התכנית. יתרונות נוספים נעוצים ביתרונות מיסוי, נזילות ועמלות.
ניהול תיק השקעות

אפשרות נוספת היא להשקיע את הכסף באמצעות ברוקר. כאשר תיק ההשקעות למעשה מנוהל על ידי מקצוענים, דרך זו מתאימה למי שכבר יש לו הון התחלתי של לפחות חצי מיליון ש"ח ולא למי שמחפש לחסוך סכום קטן מדי חודש. את הסיכון אתם קובעים לאחר תשאול ובדיקת צרכים של איש המקצוע.
היתרון הגדול הינו ניהול מקצועי של התיק והחיסרון הגדול נעוץ במציאת מנהל השקעות מתאים.

 

קרן השתלמות

דרך נוספת ויעילה הינה לחסוך דרך קרן השתלמות שיש להורים כעצמאים או שכירים ולהחליט לא לגעת בכסף אלא לטובת הילדים, דרך זו יכולה ליצור חסכון משמעותי לאורך השנים הפטור ממס.
ניתן למשוך את הכסף לאחר 6 שנים, גם כאן יש צורך בהכוונה מושכלת של סוכן ביטוח או יועץ פנסיוני בין הקרנות השונות וכל בתי ההשקעות המנהלים כספים אלו.

לסיכום

בשנים האחרונות, הורים מרגישים קושי הולך וגדל באפשרות לחסוך לעתידם של הילדים. יוקר המחיה, מכירי הדירות והיחס בין השכר להוצאות המשפחתיות, הופכים את המשימה הזאת, שהיא למעשה צורך טבעי ובסיסי לעוד משהו שמכביד על חשבון הבנק המשפחתי. למרות זאת, חשיבותו של חיסכון מסוג זה, אינו מוטל בספק. לכן, כדאי להתחיל להפריש כמה שיותר מוקדם, כדי לא להגיע למצב בו אין באפשרותכם לגייס את הכספים כאשר הילדים גדלים.

 

 

שתף את הפוסט

חיסכון לילדים – החיסכון המשתלם

חיסכון לילדים – החיסכון המשתלם

חיסכון לילדים – החיסכון המשתלם